Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlkodlaci neboli lykantropie

Víra v existenci vlkodlaků patřila k nejrozšířenějším pověrám v Evropě v 16. a 17. století. Stala se dokonce i součástí víry v upíry, kdy byli lidé přesvědčeni o tom, že upír na sebe může brát vlčí podobu. Snadněji pak útočil na svou oběť skokem na hrdlo, aby mohl lépe pít lidskou krev.


Už v prehistorickém stádiu vývoje lidských dějin symbolizival vlk, šakal, jinde kojot, nebo smrt. Když si pravěcí lidé všimli úspěchů vlků v lovu, začali rituáně před lovem nosit oděv z vlčích kůží v naději, že jejich lov bude také úspěšný. Někdo si je nechával i na lov, protože kůže lidský pach absorbovala a mohl se tedy lépe přiblížit ke kořisti. Vlci byli vzíváni jako přírodní božstvo. V Evropě vlci patřili až do středověku k nejnebezpečnějším šelmám.

Vlk, respektive šakal patřil i k významným božstvům staroegyptské civilizace. Anúbis-bůh se šakalí hlavou, byl zde bohem smrti a podsvětí. Kněží si při mumifikaci nasazovali Anúbisovu masku, aby se přiblížili bohu.Vlk stojí i na začátku římské civilizace. Byla to slavná vlčice, která podle báje odkojila zakladatele Říma, Romula a Rema.

I u starých Germánů se objevil vlk. Byl významným atributem boje a války. Vypozorovali, že když tato šelma zaútočí, teda až když si je jistá svou převahou, tak se nikdy nevzdá. Vlk, ve spojení s krutostí, násilím a smrtí, tak vždy patřil mezi nejvýznamnější symbol nejstarších náboženských představ lidí. Nástup křesťanského náboženství však zdaleka neznamenal vymýcení starých pohanských zvyků, tradic a rituálů. Pohanské představy o démonech a tajemných silách přírody dál přetrvávaly a získávaly nový rozměr v alchymii a okultismu.

Takže zájem o tajemno rostl. Lidé se díky okultismu chtěli dozvědět více o přírodě, božích zákonech a lidském bytí. Ruku v ruce s okultismem rostla i pověrčivost. Církev se snažila proti tomu všemu bojovat-boj s čarodějnictvím.Dříve lidé opravdu věřili, že existují lidé kteří se dokáží přeměnit na vlka, zejména při úplňku. O přímé vazbě honů na čarodějnice s vlkodlactvím (lykantropií) svědčí i kdysi všeobecně rozšířená víra, že se čarodějnice sjíždějí na své sabaty na vlcích a pak se samy ve vlky proměňují, aby napadaly lidí i jiná zvířata. Když byl vlkodlak smrtelně zraněn, vracel se těsně před smrtí zpět do lidské podoby. Bohužel, k šíření těchto pověr přispívaly i případy velmi závažné násilné trestné činnosti duševně nemocných jedinců.

Je znám případ jistého Francouze Gillese Garniera, hromadného vraha z 16. století, který zabíjel zatoulané děti a živil se jejich masem. O podobné případy kanibalismu osob žijících osamoceně v odlehlých pustinách nebyla ve středověku nouze. Když byl Gilles Garnier posléze lapen, nejenže se na mučidlech přiznal ke svým strašlivým zločinům (které mu však byly stejně prokázány), ale tvrdil o sobě, že se proměňoval ve vlka a pak zabíjel vše živé. Nakonec byl obviněn z čarodějnictví a v lednu roku 1573 upálen.

Také Němec Peter Stube byl v 16. století odsouzen za to, že zavraždil ve své údajné vlčí podobě řadu dětí i několik těhotných žen. I jemu byl prokázán kanibalismus a po předchozím mučení ho roku 1589 také upálili.

Známý je i případ nezletilého vraha Jeana Greniera, slabomyslného pasáka, který údajně zabíjel malé děti oblečen do vlčí kůže. Pozůstatky jeho obětí se ale nikdy nenašly, a tak ho roku 1603 zprostil soud žaloby a tento slabomyslný mladík byl doživotně internován v jednom klášteře, kde za šest let zemřel. Jeho soudci dospěli při vyšetřování k závěru, že si hoch vymýšlel, a i když zřejmě nevraždil, mohl být pro své okolí nebezpečný.

Podobná zjevení černých psů údajně pronásledovala řadu osob, žijících v 19. století například v americkém státě Missouri, kde byla víra ve vlkodlaky rovněž silně zakořeněná. Nejvíc případů pochází z východní Anglie, z míst, kde dodnes leží staré kamenné svatyně. Podobnými místními legendami se inspirovala A. C. Doyla k napsání bestselleru o psu baskervillském.

Déle tu jsou ještě případy skutečné lykantropie, tedy lidí, kteří se stali "vlky" kvůli osobním tragédiím, které je potkaly. Z literatury známe dva nejznámější - Tarzana a Mauglího. Jde o osoby, které skutečně odchovala divočina, a ony tak dočasně ztratily své lidské instinkty. Snad nejproslulejší je skutečný případ indických dětí Amaly a Kamaly, nalezených v roce 1920 v džungli, které skutečně odchovali vlci. Už nikdy se nestali lidmi, naučila se reagovat jen na určité povely. Chovali se jako vlčata. Pokud by Amala s Kamalou vyrostly v džungli, izolovány od lidí, staly by se možná jednoho dne skutečnými lidskými "vlkodlaky". Mladší Amala zemřela už po roce zajetí, nebyly jí ještě ani 3 roky, mnohem starší Kamala ji přežila ještě o devět let. Zvládla pouze jednoduché práce... V roce 1729 našli podobně zvlčilého chlapce poblíž Hannoveru. Živil se sběrem kořínků, kůrou i drobnými hlodavci a ptáky. Byl převezen do Anglie, kde o něj pečovala církev. Mluvit se nikdy nenaučil. Kolik mentálně zaostalých jedinců vyrostlo v divočině až do dospělosti, aby se z nich posléze stali masoví vrazi a kanibalové? Nebyl nakonec i případ již uváděného Gillese Graniera jen odrazem podobné reality?

Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vlkošci

(Veve, 13. 2. 2010 17:54)

To je hodně zajímavý,teda aspoň pro mě jelikož se zajímám o takové věci jako je Lykantropie a Vampyrismus:)Prosím vás kdyby jste náhodou znali nějaký horor co se týče Lykantropie,mohli by jste mi napsat název toho hororu?Předem mnohokrát děkuji....prosim o zaslani na email R.G.S.T.A.C@seznam.cz

Vlkošci

(Veve, 13. 2. 2010 17:53)

To je hodně zajímavý,teda aspoň pro mě jelikož se zajímám o takové věci jako je Lykantropie a Vampyrismus:)Prosím vás kdyby jste náhodou znali nějaký horor co se týče Lykantropie,mohli by jste mi napsat název toho hororu?Předem mnohokrát děkuji....prosim o zaslani na email R.G.S.T.A.C@seznam.cz

Vlkodlak

(Pako., 25. 3. 2008 21:13)

jj mas pravdu nemusis to cist me to zajima di si cist radsi krtecka kdyz ti pride zajimavjejsi!!!

Pako..

(T.K., 7. 3. 2008 22:09)

Nikdo ti nerikal aby sis to cetl.. A kdyz si nekdo to bude chtit precist tak si to precte ikdyz je to dlouhe.. Je to zajimave a naucne.. Nemuzeme za to, ze ti to prijde hloupe.. Muzes si cist jiny stranky..

nic...

(Marduk, 21. 1. 2008 17:47)

zbytecne se tady zdrzujete s davanim clanku stejne se to nebude nikomu chtit cist!!!maximalne kdyz nekdo nebude mit cas a bude na lovu a i tak se sem urcite nepodiva :-)))